45 Ogólnopolski Przegląd Piosenki Studenckiej „BAZUNA”

Już w najbliższy weekend od 30.06-2.07.2017  w przepięknej scenerii na Kaszubach, w Centrum Zielona Brama w Przywidzu odbędzie się 45 Ogólnopolski Przegląd Piosenki Studenckiej „BAZUNA” !

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA od roku 1971 organizowany jest nieprzerwanie przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej “FIFY”, od roku 2005 także przez Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Bazuna”. Jest jedyną w Polsce imprezą tego typu z założenia wędrującą – od pierwszych edycji w gdańskim klubie “ŻAK” poprzez tzw. cykl zamkowy (Gniew, Malbork, Kwidzyn) po przeglądy z lat ostatnich odbywające się w Trójmieście i jego szeroko pojętych okolicach.

Przegląd BAZUNA składa się z dwóch podstawowych części: konkursu i nocnych koncertów gości.

Piosenka śpiewana w grupach, podczas spotkań, wspólnych wyjazdów jako zjawisko datuje się w Polsce od lat 60. Nie istniały jeszcze studenckie przeglądy piosenki, propagujące piosenkę, zatem jedyną formą przekazu były śpiewniki pisane ręcznie. Pierwszy drukowany śpiewnik z repertuarem śpiewanym na rajdach, wyjazdach środowiska akademickiego zebrał Zygfryd Kwiatkowski, zwany “Sucharkiem”. Publikacja ta, zwana “Śpiewnikiem Sucharka”, dziś o statusie “białego kruka” ukazała się drukiem w 1967 r. w środowisku Politechniki Gdańskiej.

Od lat 70. wykształcił się nurt studenckiej piosenki turystycznej, z corocznym przypływem nowych piosenek, program ten prezentowały przeglądy: Giełda, Bazuna, Yapa. Turystyka akademicka przybrała masową skalę, w środowiskowych rajdach studenckich uczestniczyły tysiące osób, śpiewających zasłyszane na scenie piosenki w warunkach plenerowych, rajdowych.

Niezależnie, obok nurtu piosenki studenckiej, rozwijał się w piosence wątek harcerski. Harcerskim obozom od dawna towarzyszył specyficzny repertuar, z mundurem i lilijką w tle, o szlachetnych cechach charakteru, które harcerstwo rozwija. Festiwale piosenki harcerskiej, na czele z Jarmarkiem Bieszczadzkim czy krakowską Chrypą, tworzyły ogólnopolską panoramę, świadcząc o rozwoju tego gatunku.

Piosenka to jednak wspólny, dla wszystkich zrozumiały, język. Harcerskie zespoły ze swym repertuarem wielokrotnie gościły na Bazunie czy Yapie, z najwyższymi laurami włącznie. Piosenki wykształcone wśród akademików – nieśmiertelne teksty Wojtka Bellona czy Andrzeja Wierzbickiego, doskonale znane są na harcerskich szlakach.

Tak naprawdę od dawna śpiewaliśmy razem i ŚPIEWAMY RAZEM.

Bezpośrednio po zakończeniu przywidzkiej BAZUNY 2014, w roku jubileuszu klubu FIFY, narodził się pomysł śpiewanego, wędrownego mostu pokoleń – cyklicznych spotkań na wspólnej scenie dwóch kręgów: studenckiego i harcerskiego, wspólnie śpiewającymi swe najbardziej znane, ulubione piosenki.

Projekt ŚPIEWAJMY RAZEM ujrzał światło dzienne z początkiem 2015 r. Patronat nad serią spotkań z piosenką objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej oraz Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP. Odwiedzamy sceny miast powiatowych woj. pomorskiego, tak, jak na turystycznym szlaku, wzajemnie wymieniając się repertuarem. Tak będzie wyglądała nasza gala – koncert ŚPIEWAJMY RAZEM w ramach 45. BAZUNY, w sobotę, 1 lipca 2017 r. w godzinach 11.30 – 16.00

Ukoronowaniem czterogodzinnego maratonu będzie podróż w czasie o całe półwiecze – na naszej scenie na żywo piosenki z legendarnego “Śpiewnika Sucharka”, w rocznicę 50-lecia publikacji. Na scenie w grupie Wykonawców, specjalnie dla nas, sam “Sucharek”.

Zapraszamy więc na ten wyjątkowy koncert, na scenie usłyszymy piosenki pochodzące z kilku dekad, różne stylistycznie, grupa wykonawców, od uczestników rajdów z lat 60. sięgać będzie najmłodszych – zuchów. Wszystkich, tak na widowni jak i na scenie, łączyć będzie najważniejsze – PIOSENKA.

Więcej informacji i cały program znajdziecie : TUTAJ.

Poleca i zaprasza Portal StudentTrojmiasto.pl