Koncert Polskiego Chóru Kameralnego w Archikatedrze Oliwskiej

Wyjątkowy koncert. Muzyczny pojedynek na cztery ręce. Na jednym fortepianie.

Jeżeli chcesz się odprężyć od nauki, pracy czy innych obowiązków – skorzystaj z dobrej muzyki, która dobrze Cię nastroi i pozwoli odetchnąć od zagadnień naukowych.

INFORMACJA O KONCERCIE

Johannes Brahms Ein Deutsches Requiem

W sobotę, 25 marca 2017 o godz. 20:00 w Archikatedrze Oliwskiej ul. Bpa E. Nowickiego 5, odbędzie się koncert Brahms: Requiem organizowany przez Polski Chór Kameralny.
Brahmsowskie Ein Deutsches Requiem to absolutnie wyjątkowa realizacja gatunku, która wręcz wymyka się wyznaczonym przez tradycję i liturgię ramom. To jeden z najbardziej niezwykłych utworów religijnej muzyki żałobnej.

Bliższa analiza ujawnia, że tytuł Niemieckie Requiem jest mylący, gdyż tekst niemiecki nie jest wersją łacińskiej mszy za zmarłych. Nie ma on żadnego związku z „klasycznym” katolickim pięcioczęściowym requiem ani też z jego protestanckim odpowiednikiem. Słowo niemieckie w tytule odnosi się wyłącznie do zastosowanego języka. Sam autor pisał zresztą: „Gdy mowa o tytule wolałbym odrzucić określenie niemieckie i odwołać się raczej do pojęcia ludzkie”.

Współczesny Brahmsowi krytyk muzyczny, Eduard Hanslick, którego opinii zawsze bardzo się obawiano, potwierdził wyjątkową wartość tego dzieła: „Od czasu Mszy h-moll Bacha i Missa Solemnis Beethovena nie napisano w tej dziedzinie jeszcze nic, co mogłoby się równać Niemieckiemu Requiem”.

Na scenie, prócz Polskiego Chóru Kameralnego, kierowanego na co dzień przez Jana Łukaszewskiego, wystąpi dwoje solistów: Joanna Kowalska-Pawlikowska (sopran) oraz Adam Krużel (baryton). Przy fortepianie zasiądą Monika Płachta oraz Magdalena Żak de Carvalho, a koncert od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi gościnnie profesor Stanisław Krawczyński, wybitny specjalista w dziedzinie chóralistyki, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Koncert z lutego do obejrzenia: tutaj!

PROGRAM
Johannes Brahms – Ein Deutsches Requiem

WYKONAWCY
Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran
Adam Krużel – baryton
Monika Płachta – fortepian
Magdalena Żak de Carvalho – fortepian
Polski Chór Kameralny
Stanisław Krawczyński – dyrygent

Bilety (40/30zł) do nabycia w biurze Polskiego Chóru Kameralnego przy ul. O. J. Rybińskiego 24 w Gdańsku -€“ Oliwie oraz na godzinę przed koncertem w Archikatedrze.

Poleca Student Trójmiasto!