KONCERTY CHÓRÓW w sobotę 25 marca 2017

Już jutro w sobotę 25 marca odbędą się dwa koncerty chórów w Gdańsku.

O godzinie 17.00 na Wydziale Filologicznym UG, budynek Neofilologii, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 51, Sala Teatralna wystąpi :  Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Marcina Tomczaka, zaprasza na Jubileuszowy Koncert z okazji 45-lecia istnienia. W programie utwory a capella, dzięki którym zespół w ostatniej dekadzie zdobywał liczne nagrody na konkursach i festiwalach. Wstęp wolny po obowiązkowej rezerwacji.

Przygotowanie chóru: Marcin Tomczak, Aneta Majda, Maciej Jarczyński

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor UG dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, profesor nadzwyczajny.

UWAGA! Wejście na podstawie zaproszeń oraz darmowych wejściówek: bilety.ack.ug.edu.pl

[Best_Wordpress_Gallery id=”46″ gal_title=”CHÓR”]

Natomiast o godzinie 20.00 w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się koncert Brahms: Requiem organizowany przez Polski Chór Kameralny.

Brahmsowskie Ein Deutsches Requiem to absolutnie wyjątkowa realizacja gatunku, która wręcz wymyka się wyznaczonym przez tradycję i liturgię ramom. To jeden z najbardziej niezwykłych utworów religijnej muzyki żałobnej.

Bliższa analiza ujawnia, że tytuł Niemieckie Requiem jest mylący, gdyż tekst niemiecki nie jest wersją łacińskiej mszy za zmarłych. Nie ma on żadnego związku z „klasycznym” katolickim pięcioczęściowym requiem ani też z jego protestanckim odpowiednikiem. Słowo niemieckie w tytule odnosi się wyłącznie do zastosowanego języka. Sam autor pisał zresztą: „Gdy mowa o tytule wolałbym odrzucić określenie niemieckie i odwołać się raczej do pojęcia ludzkie”.

Współczesny Brahmsowi krytyk muzyczny, Eduard Hanslick, którego opinii zawsze bardzo się obawiano, potwierdził wyjątkową wartość tego dzieła: „Od czasu Mszy h-moll Bacha i Missa Solemnis Beethovena nie napisano w tej dziedzinie jeszcze nic, co mogłoby się równać Niemieckiemu Requiem”.

Na scenie, prócz Polskiego Chóru Kameralnego, kierowanego na co dzień przez Jana Łukaszewskiego, wystąpi dwoje solistów: Joanna Kowalska-Pawlikowska (sopran) oraz Adam Krużel (baryton). Przy fortepianie zasiądą Monika Płachta oraz Magdalena Żak de Carvalho, a koncert od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi gościnnie profesor Stanisław Krawczyński, wybitny specjalista w dziedzinie chóralistyki, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

PROGRAM
Johannes Brahms – Ein Deutsches Requiem

WYKONAWCY
Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran
Adam Krużel – baryton
Monika Płachta – fortepian
Magdalena Żak de Carvalho – fortepian
Polski Chór Kameralny
Stanisław Krawczyński – dyrygent

Bilety (40/30zł) do nabycia w biurze Polskiego Chóru Kameralnego przy ul. O. J. Rybińskiego 24 w Gdańsku – Oliwie oraz na godzinę przed koncertem w Archikatedrze.

Poleca Pozytywny Portal StudentTrójmiasto.pl