Odwiedzamy DUBLIN stolicę Irlandii.

Dublin – stolica największe miasto Irlandii.

Leży u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Przepływająca przez centrum miasta rzeka dzieli je na dwie części,a wpadając do Morza Irlandzkiego, właściwie do Zatoki Dublińskiej tworzy doskonałe warunki do żeglugi i turystyki.

Dublin to ważny irlandzki ośrodek przemysłowy z wieloma rozwiniętymi gałęziami, w tym metalurgii, przemysłu maszynowego i pochodnych oraz spożywczego, ze słynnymi browarami Guinessa.

Dublin został założony przez Celtów, a w XI pojawi się na jego terenie Wikingowie. Wikingowie założyli tu osadę i warownię, a Dublin stanowił lokalny ośrodek królestwa. W tym czasie założono w nim również biskupstwo, a ośrodek stracił na znaczeniu w XII wieku przechodząc we władanie Normanów. Odtąd władcy z wysp brytyjskich sprawowali władzę nad tą częścią Irlandii aż do uzyskania niepodległości przez ten kraj w 1920 roku. Dublin przez setki lat był związany z irlandzkim parlamentem. Początkowo odbywały się w nim obrady, a po 1613 roku miasto stało się jego siedzibą. XVIII wiek zapoczątkował okres burzliwych wydarzeń, począwszy od powstania wielkanocnego, poprzez krwawą niedzielę, aż do wybuchu wojny domowej. Liczba ludności wynosi obecnie 505 tys.

Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje o tym m.in. jego specyficzna atmosfera. Zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku).

Jednym z nich jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów w XIII wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza on jednak przebudowie z XVIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. Powstała po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez Wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku.

Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii, będącego częścią wspólnoty anglikańskiej i są udostępniane dla zwiedzających po uiszczeniu opłaty. Warto też będąc w tym mieście przespacerować się po specyficznych dublińskich uliczkach z zachowanymi klasycznymi domkami i typową irlandzką atmosferą.

Browar Guinessa

Obowiązkowo trzeba zobaczyć w Dublinie to Browar Guinessa. Jest to obiekt nie tylko związany z postacią inicjatora słynnej księgi, ale przede wszystkim znany z największej w Irlandii produkcji ciemnego piwa o nazwie stout.

Na najwyższym piętrze browaru znajduje się pub z widokiem na miasto, w którym można skosztować napoju. Browaru zwiedzać nie można, ale dla turystów przygotowano pokaźną wystawę dotyczącą browarnictwa. Dublin jest także znany z bogatego życia nocnego.

Ponieważ średni wiek mieszkańców jest niski, a miasto charakteryzuje się młoda społecznością, w której połowa to ludzie poniżej 25 roku życia, to i rozrywka jest tu dostosowana do wieku zainteresowanych.

Dominują nocne kluby, z muzyką na żywo oraz puby piwne skoncentrowane wokół centrum miasta. Szczególnie wiele ich znajduje się przy Harcourt Street, Camden Street, Wexford Street i Leeson Street. Wśród turystów najbardziej znany jest obszar Temple Bar ze specyficznym, średniowiecznym układem ulic, uznawany często za kulturalną dzielnicę Dublina. Natomiast mieszkańcy miasta uważają ten rejon za sztuczny i skłaniają się w kierunku innych obszarów.

Dublin słynie także z muzyki na żywo, granej w pubach, klubach i na ulicach. Wywodzą się stąd takie zespoły, jak U2, Boyzone, Horslips czy wokalistka Sinead O,Connor.

Będąc w Dublinie pamiętajcie o odwiedzeniu pięknie położonego ZOO oraz nowoczesnego stadionu „AVIVA”. Polecamy nasze zdjęcia dzięki którym możecie na chwilę przenieść się do stolicy Irlandii i „poczuć” klimat tego miasta.

[Best_Wordpress_Gallery id=”42″ gal_title=”DUBLIN”]

Autor : Zibi