I Plener Rzeźby w Granicie współorganizowany przez Stację Biologiczną Wydziału Biologii UG

Rozpoczęła się pierwsza edycja nowej imprezy artystycznej: plener rzeźbiarski. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem „Wyspa w granicie” i zgromadzi rzeźbiarzy pracujących w tym materiale, m.in. prof. Wojciecha Sęczawę, Bogdana Markowskiego, Stanisława Gieradę. Rzeźby powstałe podczas pleneru będą eksponowane w przestrzeni publicznej Wyspy Sobieszewskiej. Wydarzenie jest współorganizowane przez Stację Biologiczną Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Czas: 17 września – 1 października 2017  

Miejsce: Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Ornitologów 26, Gdańsk-Górki Wschodnie (Wyspa Sobieszewska)

Organizator: Lokalna Organizacja Turystyczna – Wyspa Sobieszewska, Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Miasto Gdańsk, Związek Harcerstwa Polskiego

Informacje od organizatorów:

W założeniu impreza będzie się odbywać w cyklu dwuletnim w różnych miejscach Wyspy – będącej fragmentem Gdańska o szczególnym charakterze, wymagającym przemyślanych działań, chroniących ją przed destrukcyjną eksploatacją walorów naturalnych i kulturowych. Plener ma szansę zaowocować uwiecznieniem walorów Wyspy Sobieszewskiej w formie wypowiedzi artystycznej w najtwardszym materiale rzeźbiarskim. Kultywowanie lokalnych związków między naturą, nauką i sztuką  jest jednym z postawionych przez organizatorów celów. Plener na Wyspie Sobieszewskiej nawiązuje do tradycji Wdzydzkiego Pleneru  Rzeźby, dlatego gościem specjalnym będzie Ewa Beyer-Formela – inicjatorka i organizatorka jego trzydziestu dwóch edycji. Impreza odwołuje się także do szerzej pojętego dziedzictwa rzeźbiarskiego Gdańska, zwłaszcza pracy twórczej takich postaci jak Franciszek Duszeńko, Stanisław Horno-Popławski, Alfred Wiśniewski czy prof. Adam Smolana.

 

Wydarzeniami towarzyszącymi imprezie będą: Dzień Otwarty, który odbędzie się 23 września w godz. od 11:00 do 15:00 oraz wernisaż wystawy poplenerowej w dniu 2 października o godz. 12:00.

 

Wydarzenia te będą okazją do przyjrzenia się efektom pracy rzeźbiarzy uczestniczących w plenerze i do rozmowy na jej temat. Spotkanie z gośćmi, w tym z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej, pozwoli artystom i organizatorom na wymianę myśli na temat artystycznego potencjału tego miejsca oraz na konsultację planów prezentacji powstałych w efekcie pleneru prac.

Patronat honorowy objęli: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Prezes Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.

Więcej informacje :TUTAJ!