Trzęsacz – kościół pochłonięty przez morze…

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu należą do najbardziej fascynujących miejsc na Polskim Wybrzeżu. Trzęsacz to mała miejscowość leżąca dokładnie na 15 południku. Jednak jeszcze ważniejszą atrakcją turystyczną jest ostatnia ściana kościoła – zabytek na skalę europejską.

Ten murowany gotycki kościół wzniesiono na najwyższym w okolicy wzgórzu w odległości ponad 1800 metrów od morskiego brzegu. Przez stulecia Bałtyk przybliżał się do świątyni, a w 1750 r. urwisko oddalone było zaledwie o 50 m, w 1850 zostało już tylko 5 m. Zrobiło się bardzo niebezpiecznie i w 1874 roku kościół zamknięto.

Katastrofa nastąpiła w 1901 roku gdy do morza runęła cała północna ściana. W 1917 r. fale zabrały absydę i odtąd co kilkanaście lat morze zabierało kolejny fragment murów. Dziś na urwisku pozostała już tylko południowa ściana, a całe urwisko zostało w miarę możliwości technicznych zabezpieczone.

Legendy o kościele w Trzęsaczu

Istnieje kilka legend o kościele w Trzęsaczu. Oto jedna z nich :

Dawno temu w Trzęsaczu mieszkała para kochanków, Kaźko – syn rybaka i Ewa – córka komornicy. Pewnego dnia Kaźko wyruszył na wojnę przeciwko brandenburskiej armii. Walczył dzielnie, jednak zginął na morzu. Ewie z żalu za ukochanym serce pękło. Pochowano ją na przykościelnym cmentarzu. Od tamtej pory duch Kazka zaklęty w morskie fale przybywa do wybrzeża Trzęsacza aby połączyć się z Ewą. Musi zabrać cały kościół, żeby byli razem, a dopiero jak to nastąpi, nic już nie rozłączy zakochanych…

Więcej informacji oraz legend znajdziecie tutaj : TRZĘSACZ

To trzeba koniecznie zobaczyć, za kilka lat morze pochłonie ostatnią ścianę… Zaprasza Pozytywny Portal www.Pomorzanie.info

Zobaczcie film z Trzęsacza na naszym fanpageu : @Pomorzanie.info@StudentTrójmiasto

[Best_Wordpress_Gallery id=”171″ gal_title=”Trzęsacz kościół”]

Autor : Zibi

Dodaj komentarz