XXI Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

XXI Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 15 – 16 września 2018 roku odbędzie się XXI Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej. Jest to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy.

Już po raz osiemnasty nieodłącznym elementem tej imprezy jest Wojewódzka Wystawa Królików i Gołębi, a po raz jedenasty odbędą się zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego. Wojciech Dąbrowski to człowiek, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu.

Współorganizatorami Kaszubskiej Jesieni Rolniczej są KSOW, Pomorska Izba Rolnicza, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Pomorski Związek Hodowców Koni. Swój dorobek zaprezentują firmy obsługujące rolnictwo, ogrodnicy, firmy handlowe i ok. 60 wystawców królików, gołębi i ptactwa ozdobnego.

Jak co roku głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie wycena królików oraz wybór championów i v-ce championów wystawy. Króliki oceniane będą w trzech kategoriach: rasy duże, średnie i małe. Zwiedzający Targi będą już od 1100 mogli przyjrzeć się takiej ocenie i jednocześnie podziwiać najpiękniejsze okazy hodowlane tych zwierząt.

Dożynki Diecezji Pelplińskiej

XXI Kaszubska Jesień Rolnicza to święto rolników, dlatego również tego dnia  tj. w niedzielę 16 września odbędą się Dożynki Diecezji Pelplińskiej. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana będzie przez Ks. Bp Ryszarda Kasynę. Tuż po mszy korowód dożynkowy przemaszeruje do sceny na teren Wystawienniczy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbędzie się świecka część uroczystości dożynkowych.

Konkursy, pokazy, atrakcje dla całych rodzin

Po głównych uroczystościach dożynkowych nastapi podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz podsumowanie Wojewódzkiej Wystawy Królików (wręczenie pucharów zdobywcom czempionów). Następnie konkurs AGROLIGA  2018 ( to konkurs, który upowszechnia pozytywne wzorce, promuje najlepszych rolników i najlepsze firmy pracujące na rzecz rolnictwa). Udział w tak prestiżowym konkursie niewątpliwie stanowi źródło ogromnej satysfakcji i radości.

Następnie zostanie podsumowany konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Celem konkursu jest promocja najlepszych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dla gospodarstw ekologicznych. Ważne jest również upowszechnianie wiedzy o metodach produkcji ekologicznej oraz wymiana doświadczeń między producentami ekologicznymi. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach: ”ekologia-środowisko” i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Zostaną też wytypowani zwycięzcy konkursów na najpiękniejsze stoisko i hit targów.

W niedzielę odbędą się zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o memoriał Wojciecha Dąbrowskiego.

Każda gmina, powiat, koło gospodyń wiejskich zaprezentuje coś swojego, tradycyjnego, charakterystycznego dla danego regionu, czym można się chwalić i co można prezentować innym.

Wszystkich chętnych – nie tylko rolników i mieszkańców wsi zapraszamy w ten weekend do Lubania! Wszystko zostało przygotowane żeby przyjemnie i pożytecznie spędzić czas na świeżym powietrzu całą rodziną – dla najmłodszych atrakcji, chociażby w postaci wesołego miasteczka nie zabraknie.

Na XXI Kaszubską Jesień Rolniczą w Lubaniu zaprasza Pozytywny Portal www.Pomorzanie.info