Z wizytą w Gminie Trąbki Wielkie na Pomorzu.

Trąbki Wielkie – ciekawa Gmina na Pomorzu.

Najlepszą reklamą, czy zachętą do przyjazdu właśnie tutaj są słowa Wójta Gminy Trąbki Wielkie. Pan Błażej Konkol tak zaprasza turystów, inwestorów czy nowych mieszkańców :

W naszym kraju jest wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, które trzeba zobaczyć. Takim właśnie miejscem jest Gmina Trąbki Wielkie, położona na Wyżynie Gdańskiej. Różnorodność ukształtowania terenu, piękna przyroda, zdrowy klimat i to w niedalekiej odległości od trójmiasta powoduje, że warto tu przyjechać na wypoczynek, a być może i zamieszkać. Przychylnie nastawiony samorząd do wszelkich społecznych inicjatyw oraz inwestorów jest atutem, który daje wymierne korzyści. Obecnie tereny gminy, stają się sypialnią dla osób emigrujących na wieś pracujących w aglomeracjach miejskich.
Również osoby wybierające się na wypoczynek w malownicze zakątki gminy znajdą tu oazę ciszy i spokoju oraz poczucie bezpieczeństwa.
Jestem przekonany, że atrakcyjność naszej małej ojczyzny będzie doceniona nie tylko w Polsce, ale również i w Europie. Aby się o tym przekonać serdecznie Państwa zapraszam do Gminy Trąbki Wielkie.”

Bardzo dobre położenie Trąbek Wielkich.

Gmina Trąbki Wielkie położona jest na Wyżynie Gdańskiej w południowej części Powiatu Gdańskiego, przy drodze wiodącej z Gdańska do Starogardu Gd. Zajmuje obszar 16 262 ha, z czego użytki rolne stanowią prawie 10 000 ha, a lasy 5 000 ha. Warunki przyrodnicze oraz dominacja gleb średniej i dobrej jakości przesądzają o rolniczym charakterze gminy. Wśród upraw dominują zboża oraz ziemniaki. Gmina należy do największych w Powiecie Gdańskim zamieszkuje ją ponad 10 600 mieszkańców, z tego w największych miejscowościach gminy w Sobowidzu i Trąbkach Wielkich po ok. 1500 mieszkańców.
Oprócz rolnictwa w gminie bardzo dynamicznie rozwija się rzemiosło i usługi. Ze względu na walory geograficzne i klimatyczne, piękne położenie, bogate w grzyby lasy i czyste jeziora w gminie pojawiła się szansa przekwalifikowania niektórych gospodarstw rolnych w gospodarstwa agroturystyczne.

Historia i zabytki Gminy Trąbki Wielkie.

Na początku wieku XIII pojawiają się pierwsze wzmianki o miejscowości Trąbki Wielkie, choć najprawdopodobniej pod nieco inną nazwą. W początkach swego istnienia wieś należała do klasztoru benedyktynów z Mogilna. W roku 1305 zostaje sprzedana przez opata Mikołaja cystersom z Lądu. W roku 1331 jako własność krzyżacka otrzymuje przywilej osadniczy. Natomiast po roku 1454, ale już jako własność królewska jest oddawana w zastaw. Po pierwszej wojnie światowej Trąbki Wielkie wraz z okolicznymi miejscowościami znalazły się w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Najcenniejszym zabytkiem na terenie gminy jest ceglany kościół należący do jednej z najstarszych parafii na Pomorzu i od kilkuset lat będący miejscem szczególnego kultu maryjnego. Historia kościoła zaczyna się już w 1236 roku, kult maryjny i ruch pielgrzymkowy nasila się od 1720 roku. W 1730 r. wojewodzina pomorska Konstancja Czapska wyjednała w Rzymie specjalne odpusty dla pielgrzymów przybywających do Trąbek Wielkich.

Najcenniejszym zabytkiem na terenie gminy jest ceglany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Trąbkach Wielkich należący do jednej z najstarszych parafii na Pomorzu i od kilkuset lat będący miejscem szczególnego kultu maryjnego.
12 czerwca 1987 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Trąbkowskiej koronami papieskimi w Gdańsku – Zaspie. Cudowny obraz uważany jest za chlubę zarówno parafii, jak i całej Wyżyny Gdańskiej. Na terenie przykościelnym znajdują się współcześnie wykonane: Droga Krzyżowa i Kapliczki Różańcowe. Od lat tym cudownym miejscem opiekuje się zacny i ceniony przez mieszkańców proboszcz parafii ks. prałat Edward Szymański.

Zapraszamy do Gminy Trąbki Wielkie, więcej informacji, także o turystyce, sporcie, rekreacji, kulturze oraz o inwestycjach znajdziecie : TUTAJ!

W niedzielę, 9 września 2018, pod patronatem Pozytywnego Portalu www.Pomorzanie.info odbędą się ARCHIDIECEZJALNO-SAMORZĄDOWE DOŻYNKI 2018 w Trąbkach Wielkich !