Debiut w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego „Zgoda” zostanie pokazany w Konkursie Głównym (World Competition) 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.
„Zgoda”
Jest rok 1945. Na Śląsku komunistyczne służby bezpieczeństwa w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau, tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system. „Zgoda” to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę.
Twórcy
Reżyserem „Zgody” jest Maciej Sobieszczański, scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Valentyn Vasyanovych. W filmie wystąpili m.in. Julian Świeżewski, Zofia Wichłacz, Jakub Gierszał, Wojciech Zieliński, Paweł Tomaszewski oraz Danuta Stenka. Producentem obrazu jest Zbigniew Domagalski ze Studia Filmowego Kalejdoskop. Film powstał w koprodukcji z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, EBH Polska i Wajda Studio oraz otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Zgoda” wejdzie na ekrany polskich kin 6 października dystrybuowana przez Kino Świat.
O nagrody w sekcji konkursowej World Competition 41. MFF w Montrealu debiut Macieja Sobieszczańskiego powalczy z 17 tytułami z całego świata. W konkursie znalazła się również czesko-słowacka koprodukcja „Masaryk”, do której muzykę komponował m.in. Michał Lorenc.
Polskie kino nagradzane w Montrealu
Warto wspomnieć, że polskie filmy są regularnie obecne w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, który jest jednym z piętnastu konkursowych festiwali filmów fabularnych akredytowanych przez FIAPF – Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych. Dwa lata temu Michał Rogalski odbierał w Montrealu nagrodę za najlepszy scenariusz za film „Letnie przesilenie”. Z kolei w 2013 roku „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy otrzymał Grand Prix festiwalu, a także Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. W 2012 roku film „Zdjęcie” w reżyserii Macieja Adamka otrzymał w Montrealu nagrodę Srebrnego Zenita w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego, a „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI.
41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 4 września 2017. Oficjalna strona festiwalu : TUTAJ!
Poleca Pozytywny Portal Pomorzanie.info